پریفرم چیست و چه کاربردی دارد؟ - خادم پلاست

خانه » دسته‌بندی نشده » پریفرم چیست و چه کاربردی دارد؟

پریفرم چیست و چه کاربردی دارد؟

پریفرم چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله توضیحاتی در رابطه با اینکه پریفرم چیست و کاربردهای آن بحث خواهیم کرد. با توجه به اینکه تولید پریفرم بخش اساسی در فرایند تولید بطری پت است، بنابراین مزایای قابل توجهی از جمله در هزینه ها ، ملاحظات زیست محیطی ، بهره وری و انعطاف پذیری در تولید ایجاد کرده است.

پریفرم چیست؟

واژه پریفرم به معنای پیش ساخته است. پریفرم یک محصول میانی است که پریفرم می تواند آن را به انواع بطری ها تبدیل کند. بسیاری از بطری ها از پریفرم PET ساخته شده اند.

مواد پت PET به قطعات لوله ای شکل تو خالی که در واقع پیش شکل بطری محسوب می شود، تبدیل می شوند. این قطعات حاصل از فرایند تزریق، در دستگاه های باد کن شکل داده می شوند.

با توجه به قالب بطری و وزن پریفرم در تولید انواع مختلف بطری به کار می رود.

پریفرم پت چیست؟

برای ساخت بطری های پلاستیکی از مواد مختلفی استفاده می شود. برخی از این مواد عبارتند از پلی وینیل کلراید یا PVC، پلی اتیلن یا PE، پلی اتیلن ترفتالات یا PET و غیره. در بین این مواد، PET ویژگی های خود را دارد. برخی از این ویژگی ها شفافیت، سبکی، استحکام بالا، خواص خزش مطلوب، جذب طعم کم، مقاومت شیمیایی بالا، ظاهر زیبا، دسترسی در دسترس تر و قیمت پایین است. PET نوعی پلی استر است.

اینها خواص مطلوب PET است که باعث شده از این ماده به عنوان یک ماده مناسب در صنعت پلاستیک استفاده شود. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد PET این است که این ماده در حالت مذاب، بر خلاف سایر مواد اولیه تولید پلاستیک، فاقد استحکام کافی است.

بنابراین تولید ظروف و بطری های پلاستیکی پریفرم PET با اکستروژن مذاب و دمیدن پلیمر در قالب امکان پذیر نیست. بنابراین تولید بطری های پلاستیکی با مواد اولیه PET در دو مرحله انجام می شود:

در مرحله اول، PET به یک لوله بلند شبیه به لوله آزمایشگاهی تبدیل می شود. این لوله بلند همان پریفرم PET است. اندازه دهانه پریفرم PET تولید شده در این مرحله پس از تولید بطری تغییر نخواهد کرد و اندازه آن با اندازه نهایی دهانه بطری برابر است.

در مرحله دوم، لوله های توخالی پریفرم PET در قالبی منحصر به فرد قرار می گیرند و به ظروف و بطری های مختلف تبدیل می شوند.

خرید و سفارش پریفرم

جهت خرید و سفارش انواع پریفرم در مدل های مختلف با خادم پلاست تماس بگبرید. امکان ارسال به سراسر کشور وجود دارد.

خرید و سفارش پریفرم

پریفرم شفاف

در صورتی که با مفهوم اینکه پریفرم چیست آشنا هستید، پریفرم در دسته های مختلف هم تقسیم بندی می شود. یک نوع پریفرم، پریفرم شفاف است. این دسته از پریفرم‌ها که بیشتر برای نوشیدنی‌ها از جمله آب معدنی و آبمیوه کاربردی هستند، خواص و ویژگی‌های خاص خود را دارند. آن‌ها باید بی‌بو، کاملاً شفاف و بدون کدری بوده و در عین حال هم در برابر مچاله شدن و هم در برابر کشش و پاره شدن، مقاومت کافی از خود نشان دهند.

پریفرم شفاف چیست
پریفرم دهانه 24

پریفرم رنگی

معمولاً از پریفرم رنگی برای تولید بطری محصولاتی استفاده می‌شود که نرسیدن نور به آن‌ها، الزامی باشد. زیرا بطری که با استفاده از پریفرم رنگی تولید می‌شود. بسته به گرید کیفی و ضخامتی که تولیدکننده تدارک دیده، ورود نور و تماس آن با ماده درونی را محدود می‌کند.

نمونه هایی از پریفرم رنگی

قالب پریفرم چیست؟

گاهی اوقات به قالب های پریفرم، قالب های پریفرم PET گفته می شود. 

پریفرم پت راه تولید بطری های خالص ، متنوع و باکیفیت ، بهداشتی و شفاف چون شیشه را هموار کرده اند . و هم چنین بدون هیچ تاثیرگذاری از نظر بو و طعم ، امکان بسته بندی انواع محصولات غذایی را فراهم می کند.

کاربرد پریفرم و هدف از تولید انواع پریفرم چیست؟

تولید پریفرم یک بخش اساسی در فرایند تولید بطری پت است. وجود این محصول واسط مزایای قابل توجهی از جمله در هزینه ها، ملاحظات زیست محیطی ، بهره وری و انعطاف پذیری در تولید ایجاد کرده است.

در حالت کلی و همانطور که قبلا هم اشاره کرده ایم، تولید بطری پت PET شامل دو مرحله است:

 • مرحله اول: پریفرم توسط تزریق مذاب PET کریستاله در قالب تولید می شود.
 • مرحله ی دوم: PET آمورف (پریفرم) قالب­ گیری و دمیده می­ شود.

موارد استفاده از پریفرم ها

استفاده از پریفرم های PET گسترده است. از پریفرم PET می توان برای تولید انواع ظروف و بطری های پلاستیکی استفاده کرد. پریفرم های PET سازگار با محیط زیست هستند و حاوی مواد مضر برای سلامت انسان نیستند و مواد مضر و سمی آزاد نمی کنند. استفاده از ظروف ساخته شده از پریفرم PET توسط صنایع غذایی و دارویی ایالات متحده تایید شده است.

شاید یکی از دلایل محبوبیت پریفرم های PET این باشد که محصولات ساخته شده با آنها دوام بالایی دارند و در برابر ضربه و سقوط مقاوم هستند. بطری های پریفرم PET بر خلاف محصولات شیشه ای به راحتی شکسته نمی شوند و امنیت بیشتری را برای کاربران ایجاد می کنند و قیمت آنها از شیشه کمتر است.

بطری ها و ظروف تولید شده با استفاده از پریفرم های PET برای نگهداری مایعات و مواد غذایی مختلف، بهداشت و … استفاده می شود. برخی از این مواد شامل شیر، آبمیوه، نوشابه، سس، شامپو، مایع ظرفشویی و غیره است.

انواع پریفرم چیست؟

فرآیند معمول تولید PET استفاده از پریفرم می باشد. براساس حجم محصول نهایی و شکل و اندازه بطری، قالب های پریفرم طراحی و ساخته می شوند. پس از آن نوع و ابعاد درب مورد استفاده در محصول نهایی در طراحی پریفرم پیش بینی می گردد. 

پریفرم بطری

این نوع پریفرم بطری در زمینه تولید انواع بطری پت بسیار مورد نیاز است. پریفرم بطری یک قطعه پیش ساخته برای انواع بطری های پت و پلاستیکی می باشند که بعد از این که توسط دستگاه های بادکن مخصوص باد می شوند، بطری ها را به وجود می آورند.

برخی از انواع پریفرم بطری که تولید می شود به شرح زیر است:

دسته پریفرم های گازبند
 پریفرم های گازبند جهت استفاده در تولید بطری های نوشابه گازدار همگی دارای دهانه 28 میلیمتری میباشند که پریفرم دهانه 28  با وزنهای 18 و 21 گرم برای نوشابه های گازدار  250 سی سی استفاده می شوند.

دسته پریفرم های آب بند
 نوع پریفرم های آب بند جهت استفاده در تولید بطری های آب معدنی دارای دهانه 30 میلیمتری میباشند.
برای بطری های آب معدنی 500 سی سی، پریفرم دهانه 30 میلیمتری با وزن 16.09 و برای بطری های آب معدنی 1/5 لیتری پریفرم دهانه 30 میلیمتری با وزن 30 گرم مورد استفاده قرار میگیرد.

برخی از مدل های پریفرم بطری:

 پریفرم جار

این نوع پریفرم که در دهانه و حجم های مختلف موجود می باشند برای تولید انواع جار پت به کار می روند برخی از انواع آن: پریفرم ۲۵گرم دهانه ۵۰، پریفرم دهانه 60 ، پریفرم دهانه 70 و دهانه 90.

پریفرم جار در زمینه تولید انواع بطری جار بسیار مورد نیاز است.

پریفرم جار یک قطعه ی پیش ساخته برای انواع بطری های جار یا همان بطری های دهان گسترده و باز می باشند. که بعد از این که توسط دستگاه های بادکن مخصوص باد می شوند، بطری های دهانه باز را به وجود می آورند.

برخی از مدل های پریفرم جار:

استاندارد پریفرم چیست؟

پریفرم استاندارد علاوه بر طراحی و عرضه در سایزهای مختلف، با ساختارها و اشکال گوناگونی از دهانه نیز در دسترس است. هر یک از شکل‌ها و ساختار دهانه یا به‌عبارتی (Neck) برای مصرف یا کاربرد خاصی توسعه یافته است. استانداردهای متعددی در این زمینه وجود دارد؛ به عنوان مثال (ROPP)، (PCO-1810)، (PCO-1811)، (BPF-C)، (Aloca-1716)، (PCO-Corvaglia) و همچنین (Alaska) یا (HF-Bericap). اینکه کدام‌یک از انواع دهانه و ساختار را برای محصول مدنظر خود انتخاب کنید، بستگی به تصمیم شما دارد.

با استفاده از این پریفرم ها امکان تولید بطری PET با تنوع در حجم و اندازه های گوناگون میسر شده است.

استاندارد پریفرم

اندازه های مختلف دهانه پریفرم چیست

 • قالب با دهانه‌ی 18 ، 20 ، 28، 30 و 45
 • پریفرم جار
 • قالب صادراتی
 • پریفرم ادویه
 • پریفرم مواد شوینده

مزایای پریفرم چیست؟

 • شفافیت عالی دارد.
 • در برابر آب مقاوم و غیر قابل نفوذ است.
 • عایق الکتریکی خوبی دارد.
 • هنگام سوختن گاز سمی تولید نمی کند.

نکات مهم در خرید پریفرم استاندارد

بدنه پریفرم باید یکنواخت باشد

بدنه پریفرم باید یکنواخت و بدون موج باشد. هرچند در محصولات شفاف شناسایی نواحی غیر یکنواخت ساده نیست اما در محصولات رنگی به‌سادگی در معرض بازتاب نور می‌توان متوجه مشکل شد.

به علل مختلفی ممکن است در مراحل تزریق و قالب‌گیری پریفرم، آهنگ تزریق و قالب‌بندی پلیمر با اختلال مواجه شود. در این صورت است که محصول دچار یکنواختی یا در اصطلاح موج شده و پریفرم استاندارد تشکیل نمی‌شود. و به طور جدی منجر به کاهش کیفیت محصول نهایی خواهد شد.

خرید پریفرم

سایز دهانه پریفرم استاندارد باشد

در یک پریفرم استاندارد برخلاف محصولات بی‌کیفیت و غیراستاندارد، سایز دهانه دقیق زده شده و میزان خطای بسیار ناچیزی دارد. یعنی پریفرم‌های استاندارد 28، دهانه‌ای با سایز دقیقاً 28 میلی‌متر دارد. در کنار این l البته سایر اندازه‌ها از جمله قد پریفرم استاندارد، باید با خصوصیات دهانه یا اصطلاحاً گردن محصول همخوانی داشته باشد.(منبع )

تناسب طراحی و اندازه دهانه پریفرم استاندارد با کاربرد بطری نهایی

در پریفرم‌های استاندارد باید هریک از فرم‌های فوق، به شکل دقیق و بر مبنای اندازه‌های استاندارد تولید شد. مثلاً اگر یک پریفرم استاندارد (PCO-1811) نیاز دارید، باید اندازه و مشخصات محصول، با چارت‌ها و شاخص‌های استاندارد جهانی همخوانی داشته باشد.

این در حالی است که در پریفرم‌های بی‌کیفیت یا غیر استاندارد تمام جزئیات طراحی و ساختار دهانه رعایت نشده و این نتیجه‌ای جز کاهش کیفیت بطری نهایی در بر ندارد.

چگالی و وزن مناسب پریفرم استاندارد

در پریفرم استاندارد نسبت وزن به حجم و ابعاد در شرایط استانداردی قرار دارد. این معیار که در اصطلاح چگالی پریفرم استاندارد است، بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

وزن بیش از حد نرمال باعث اختلال در پروسه باد کردن و تولید شده و وزن کمتر از حد نرمال نیز خبر از غیریکنواخت بوده یا نازک بودن پریفرم می‎‌دهد. پس بسیار مهم است که چگالی و وزن آن نیز مناسب باشد.

میزان Acetaldehyde تولیدی نباید از حد مجاز بیشتر باشد

(AA) یا (Acetaldehyde) و یا به‌عبارتی استالدهید یکی از محصولات جانبی و ناخواسته در طول پروسه تشکیل (PET) است. این ماده که وجود آن در بدنه پریفرم استاندارد، تا میزان بسیار محدودی قابل پذیرش است، یک ماده نامطلوب، سمی و مخرب است.

با این حساب عبور از حد تعیین‌شده موجب آسیب به کیفیت پریفرم‌های استاندارد شده و کاربرد آن را محدود می‌کند.

رنگ پت پریفرم استاندارد نباید به زردی بزند

این مشکل نیز عمدتاً ناشی از بالا بودن دمای هنگام قالب‌گیری است و در نهایت به استحکام و کیفیت بطری آسیب جدی وارد می‌کند. به زردی زدن رنگ یکی از نشانه‌های رایج و در عین حال ساده برای درک کیفیت نامناسب است.

نبود خط و خش در سطح پریفرم استاندارد

خط‌ و خش‌های اغلب از عللی مانند چسبندگی نامناسب متریال پلاستیکی به قالب تزریق، وجود خرابی و مشکل در دیواره بیرونی قالب، فشار بیش از حد برای خروج پریفرم یا درست نبودن موقعیت پلیت برداشت(Take-up plate) ناشی می‌شود.

نحوه ساخت بطری از پریفرم پت

به طور کلی، دو مرحله زیر برای ساخت یک بطری پریفرم PET انجام می شود. دو روش قالب‌گیری پیش‌فرم وجود دارد:

 • قالب‌گیری تزریقی
 • قالب‌گیری PCM

روش قالب گیری تزریقی: در این روش با حرارت دادن و ذوب رزین، تزریق و پرکردن آن در قالب از پیش مهر و موم شده در دمای بالا و فشار بالا و سپس سرد کردن و انجماد، قالب گیری پریفرم انجام می شود.

مرحله قالب گیری ضربه ای کششی دو مرحله ای: به طور خلاصه، پریفرم در این مرحله گرم می شود و هوا به داخل قالب دمیده می شود تا آن را باد کرده و به داخل بطری قالب زده شود.

در این روش قالب گیری در داخل قالب بطری انجام می شود و یک پریفرم گرم شده در داخل قالب قرار می گیرد. سپس با میله ای به نام میله کششی به صورت عمودی کشیده می شود در حالی که هوای فشرده برای باد کردن در جهت محیطی دمیده می شود.

جمعبندی پریفرم چیست ؟

پریفرم بطری پلاستیکی (PET Preform) در واقع یک قطعه‌ی پیش ساخته از جنس پلاستیک PET است که قبل از تزریق به داخل قالب بطری سازی، در دمای خاصی و با فشار بالا به شکل‌دهی می‌شود. این پیش ساخته ها به شکل استوانه‌ای تولید می‌شوند و در ابعاد و سایزهای مختلف و با وزن‌های متفاوتی قابل تهیه هستند.

پریفرم بطری پلاستیکی در صنعت بسته‌بندی بسیار رایج است و برای تولید انواع بطری‌ها، از جمله بطری‌های آب، نوشابه، عطر و ادکلن، روغن و… استفاده می‌شود. این پیش ساخته ها باعث سهولت و سرعت تولید بطری‌های پلاستیکی می‌شوند و در نتیجه تولیدات با کیفیت بالا و هزینه کمتری به دست می‌آیند.

سوالات متداول

یکی از بهترین راههای خرید پریفرم چیست؟

آدرس و زمان مورد نظر خود را جهت تحویل کالا اعلام فرمایید تا با هماهنگی و رضایت شما کالا ارسال شود. با توجه به نوسانات قیمت مواد اولیه، جهت دریافت قیمت انواع پریفرم بطری و جار با کارشناسان خادم پلاست تماس بفرمایید. شماره تماس مستقیم: 09360105812 (آقای خادمی)

متداولترین انواع پریفرم ،چه پریفرمهایی هستند؟

متداولترین انواع پریفرم، پریفرم با دهانه‌ 18 ، 20 ، 28، 30 و 45، پریفرم جار ، قالب صادراتی
پریفرم ادویه و پریفرم مواد شوینده هستند.


زمان درج مقاله: 21 خرداد 1399 دسته: دسته‌بندی نشده تعداد نظرات: بدون دیدگاه برچسب: درب بطری

تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه


Call Now Button
×

پشتیبانی واتس آپ خادم پلاست

×